نکات ایمنی مهم و قابل توجه در مصرف لوله های پلیمر

در این قسمت توضیحات مربوط به موارد زیر ارائه شده است :

 • آتش
 • اشعه ماوراء بنفش آفتاب
 • یخ زدگی
 • ضربه ، سختی و انعطاف
 • انبساط در اتصالات تلفیقی و نصب در موتوخانه ، آبگرمکن و شوفاژ
 • کاربرد در صنعت انتقال نفت
 • انتقال بخار
 • جلبک و غبور نور
 • نفوذ پذیری اکسیژن و نفوذ پذیری گازی
 • لوله های چند لایه
 • ایزولاسیون در خط آب سرد و گرم و خصوصا چیلر
 • برق
 • طعم ؛ رنگ ؛ بوی آب و مسئله لوله های پلیمری
 • رسوب گذاری
 • شستشو ، هواگیری و تست فشار

 

آتش

لوله پلیمر اسپادانا در صورتی که در مجاورت آتش قرار بگیرد و ذوب گردد آب از داخل آن بیرون ریخته و باعث خاموش شدن آتش می گردد . در صورت احتراق ناقص ، مسمومیت ناشی از گازهای تولید شده از آنها در مقایسه با چوب در شرایط یکسان کمتر می باشد . مواد اولیه لوله پلیمر اسپادانا بر اساس استاندارد DIN2014 در مقابل آتش آزمایش شده اند.

 

اشعه ماوراء بنفش آفتاب (UV )

هر گونه پلاستیک در اثر تماس مستقیم با اشعه uv آفتاب دچار تغییرات شیمیایی می گردد . در شرایطی که الزام استفاده از لوله در معرض نور آفتاب وجود دارد بایستی با نوار پرایمر سیاه رنگ روی آن پوشش داد و نباید از لوله های که حدود 6ماه در معرض اشعه مستقیم آفتاب بوده اند جهت لوله کشی استفاده نمود .

 

یخ زدگی

جهت جلوگبری از ترکیدگی ناشی از یخ زدن لوله هایی که در دمای زیر صفر کار می شود بایستی از عایق های مناسب استفاده شود .

 

ضربه ، سختی انعطاف

لوله اسپادانا جهت مناطق نشت خیز و مقاوم در مناطق زلزله خیز مناسب می باشد . به دلیل خواص مواد در مقابل فشار وارده از خود انعطاف نشان می دهد . ضمنا با توجه به مقاومت در مقابل ضربه خوردن ، توصیه می شود از لوله های ضربه خورده استفاده نشود .

 

 

انبساط در اتصالات تلفیقی و نصب در موتورخانه ، آبگرمکن و شوفاژ

در بکارگیری اتصالات تلفیقی در تاسیسات موتور خانه ای ، بایستی شوفاژ و آبگرمکن بر اساس استاندارد ملی ایران حداقل از 35 سانت لوله فلزی بین منبع و لوله پلیمر استفاده شود .

 

 

کاربرد در صنعت انتقال نفت

عبور مواد نفتی از درون لوله پلیمر اسپادانا باعث تورم لوله می شود اما در ان نشت پدید نمی آورد و در صورتی که لوله با لایه اپوکسی پوشش داده شده باشد این تورم کاهش می یابد به هر حال استفاده از لوله پلیمر برای انتقال مواد نفتی و سوختی توصیه نمی شود .

 

 

انتقال بخار

از لوله پلیمر نباید برای انتقال بخار استفاده شود ولی چنانچه دمای موجود در لوله به طور اتفاقی و در طول 50 سال بارها به 110 درجه سانتی گراد برسد خللی در عمر لوله پدید نمی آید .

 

 

جلبک و عبور نور

براساس استاندارد DIN چنانچه ضريب عبور نور از جداره لوله كمتر از 2/0 درصد باشد امكان رشد و تكثير رسوبات فوق العاده زياد چنانچه به صورت راكد درون لوله بمانند به تدريج درنقاط پايين دست جمع شده و شروع به رسوب گذاري مي كنند و اين مسئله ربطي به جنس لوله ندارد .

لوله پلیمر اسپادانا دارای ضریب عبور نور ناچیز بوده و در حال حاضر با اسپدادانا دارای ضریب عبور نور ناچیز بوده و در حال حاضر با استفاده از مستربچ هر گونه شبهه را در این زمینه برطرف کرده است.

 

 

نفوذ پذیری اکسیژن و نفوذ پذیری گازی

نفوذ پذیری اکسیژن و گاز در انواع PP و اغلب پلاستیک ها وجود دارد .فوذ در حد خیلی پائین است به نحوی که HDPE علاوه بر اینکه دارای نفوذپذیری حدود 600 cm3/m2 . d. bar می باشد در سراسر دنیا برای گاز رسانی استفاده می شود. لوله پلیمر برای عبور گاز ساخته نشده و هدف از ساخت مواد اولیه و لوله تولیدی فقط انتقال آب می باشد.

 

 

لوله های چند لایه

لوله های چند لایه دارای دو لایه پلیمر هستند که بین آنها یک لایه آلومینیوم قرار گرفته است و این لایه ها با دو لایه چسب به یکدیگر چسبیده اند اما لوله پلیمر اسپادانا فقط دارای یک لایه پلیمر مقاوم در برابر حرارت می باشد و مواد آن همگن می باشد . لوله پلیمر اسپادانا در اثر ضربه خوردن دوپهن نمی شود و بسیار مقاوم است.

 

 

ایزولاسیون در خط آب سرد و گرم و خصوصاً چیلر

طبق دستور DIN 1988 ایزولاسیونانواع لوله های سرد و گرم از هر جنس الزامی است. با حدود 7 درجه اختلاف حرارت محیط و آب ، درون لوله ها اتلاف انرژی قطعی است . نداشتن ایزولاسیون لوله ها باعث تعرق لوله می گردد که این عمل موجب نشت رطوبت در مصالح ساختمان می گردد و بنای ساختمان را دچار آسیب دیدگی می کند.

 

 

برق

لوله های پلیمری دارای مقاومت الکتریکی بالایی است ولی برای محافظت کابل های برق نباید از آن استفاده کرد چون هدف از طراحی آن تنها انتقال آب می باشد. لازم به ذکر است پلیمر pvc به عنوان پلیمر محافظ اینگونه کابل ها به کار می رود و کلید و پریزهای پلیمری معمولاً از این جنس یا با کالیت ساخته می شوند.

 

طعم ، رنگ ، بوی آب و مسئله لوله های پلیمری

شرکت لوله پلیمر اسپادانا جهت عدم عبور نور از لوله از بهترین نوع مستربچ استفاده می کند. این مواد به دلیل همگن بودن با پلی پروپیلن دچار هیچگونه تغییری در کیفیت و ساخت لوله نمی شود . همین امر باعث تمایز محصولات و تولیداتش از سایر لوله ها گردیده است. لازم به ذکر است از سال 75 لوله هایی به نام لوله های سبز با مواد اولیه به نام PP-R60 در داخل کشور تولید شده اند که برای تولید الیاف کیسه های گونی بکار رفته و برای تولید لوله نا مناسب بوده ، باعث تغییر طعم ، رنگ و بوی آب می گردد.

 

 

رسوب گذاری

چنانچه آب درون لوله پلیمر اسپادانا جریان داشته باشد رسوب در جداره لوله تشکیل نمی شود ولی آبهای دارای رسوبات فوق العاده زیاد چنانچه به صورت راکد درون لوله بمانند به تدریج در نقاط پایین دست جمع شده و شروع به رسوب گذاری میکنند و این مسئله ربطی به جنس لوله ندارد.

 

 

شستشو ، هواگیری و تست فشار

الف- شستشو یا فلاشینگ : بر اساس استاندارد DIN 1988 و استاندارد ملی باید بعد از نصب لوله و قبل از استفاده و بهره برداری از آن مسیر داخل لوله و اتصالات توسط مخلوط آب و هوا شسته شود تا هرگونه زائدات احتمالی از داخل لوله خارج گزدد. تنها آب برای شستشو کافی است و نیازی به محلول های شستشویی دیگر ندارد ضمناً هوای داخلی لوله باید کاملاً خارج گردد.

ب – تست فشار : آزمایش تست فشار بر مبنای دو نوع استاندارد صورت می پذیرد :

1- DIN 1998

2- استاندارد ملی ایران

این آزمایش طبق استاندارد svs 220 v دو ساعت پس از انجام آخرین اتصال سیستم آماده انجام می شود. وسایل آزمایش فشار سنج 01/0 و پمپ فشار است که در پائین ترین قسمت سیستم تاسیسات باید نصب شود.

نحوه آزمایش در بخش استانداردهای ملی ایران و نصب آمده است.