- سوالات متداول

FAQs - سوالات متداول

با توجه به شعار دولت در خصوص تولید ملی – افتخار ملی و سیاست های كلی توسعه بخش های غیر دولتی و خصوصی و جلوگیری از بزرگ شدن بخش دولتی، بهبود چشم گیری در این خصوص صورت گرفته است ولی سیاست های انقباضی و انبساطی باعث ایجاد متغیر هایی شده است كه در افزایش یا كاهش تولید و توانایی بخش تولید تاثیر می گذارد. بایستی نمایندگان بخش های خصوصی تعامل خود را با هیات دولت بیشتر و بیشتر نمایند . چون حمایت از بخش خصوص با هدف عمده بهبود كارآیی واحد اقتصادی است، لازم است ورود سرمایه به بخش خصوصی روند سریعتر پیدا كند، كه این عمل نیاز به یك محیط به نظم درآمده و قانونی دارد تا جلوی سوء استفاده موسسات خصوصی از وضعیت انحصاری را بگیرد و اگر بخواهیم خصوصی سازی را به طور كامل تحقق دهیم باید اطمینان دشته باشیم كه بازارهای خصوصی قابل رقابت هستند.

مانند تمامی تولید كنندگانی كه به دلیل عدم وجود مواد اولیه مورد نیاز خود در داخل كشور ناچار به استفاده مواد و متریال مورد نیاز خود از واسطه ها و یا خرید مستقیم از تامین كننده خارجی می باشند، حتماً با افزایش بحران های اقتصادی، معضلات و موانع كمبود مواد اولیه،‌ به روز رسانی و حتی تعمیر تجهیزات و تاسیساتی كه باز هم منبع تامین كننده آن داخلی نمی باشد و مشكلاتی از این قبیل، تولید كنندگان را در تنگنا قرار داده و حتی به كناره گیری از تولید وا می دارد.

همانطور كه اشاره نمودیم بالا بودن قیمت تمام شده محصولات مانعی بزرگ در رقابت و حضور در بازارهای خارجی محسوب می گردد، كاهش هزینه های اضافی فرآیند های مختلف زنجیره تامین و تولید و توزیع از طریق اصلاح این فرآیند به صورت داخلی، بهبود نظام توزیع كالا و كاهش تعداد واسطه های غیر ضروری، بهبود سیستم حمل و نقل ،‌ افزایش نظارت بر قیمت ها و افزایش بهره وری واقعی واحد ها، تشكل ها و انجمن های صنفی در این خصوص موثر خواهد بود . در ایران رشد قیمت تولید كننده در فاصله زمانی 1995 تا 2006 دو برابر سایر كشورهای جهان بوده است كه این وضعیت توان رقابتی كشور را كاهش می دهد و با گذشت زمان باعث فروش محصولات فقط در بازار داخلی می گردد كه به خودی خود پس از اشباع شدن بازار داخلی تولید كنندگان زیادی ناچار به كناره گیری از تولید می گردند.

وجود مشكلات عدیده ای مانند تهیه مواد اولیه و متریال ابتدایی تولید و ... كه با اجرای طرح هدفمند كردن یارانه ها و مصرف انرژی در آینده ای نزدیك به تعداد این مشكلات افزوده می گردد ،‌‌ باعث بالا بودن قیمت تمام شده محصولات در بازار رقابت خواهد بود كه این مهم امكان حضور محصولات شركت را فقط در بازارهای محدود كشور های مجاور مانند عراق-افغانستان-پاكستان-تركمنستان و قزاقستان را مهیا می سازد.كه تا كنون هم شركت لوله پلیمر اسپادانا تنها موفق به صادرات محصولات به كشور افغانستان به صورت مستقیم (مطابق مدارك ضمیمه) و عراق از طریق نمایندگان كردستان گردیده و نیز صادرات به كشورهای تركمنستان و قزاقستان نیز در مراحل پایانی خود می باشد.

 

صاردات در مقایسه با سایر روش های ورود به بازارهای خارجی معایب زیادی دارد. اگر تولید یك كالا در سایر كشورها با هزینه كمتری انجام گیرد و شركت تولید كننده بتواند این كالای تولیدی خود را در سایر كشورها با هزینه كمتری تولید نماید و در نهایت اگر شركت بتواند این كالا را در سایر كشور ها با شرایط ارزانتز از تولید در موطن خود تولید نماید،‌ آنگاه تولیدآن در كشور اصلی و صدور آن به بازارهای خارجی قابل توجیه نخواهد بود. بالا بودن هزینه های حمل و نقل به ویژه برای كالاهای پر حجم یا سنگین نیز یكی از موارد مهمی است كه صادرات كالای ساخته شده را غیر اقتصادی می نماید. موانع و مشكلات موجود تمایل صادرات و حضور در میدان بازارهای خارجی، را كاهش داده و فروش صادراتی را ناتوان ساخته است. برنامه های توسعه دولت و ارگان های بازرگانی جهت رفع موانع و محدودیت ها به خصوص در صنایع كوچك و متوسط می تواند به صورت اجرایی درآمده كه موفقیت در این حوزه جهت رقابتهای بین المللی اهمیت به سزایی دارد.

 

همچنین داشتن منابع اطلاعاتی در دسترس و قوی مانند اطلاعات بازار صادرات – نتایج تحقیق بازار در بازارهای خارجی-كمك هایی در راستای بازاریابی و نیز حمایت های مالی و ویزیت صحیح خریداران خارجی در جهت گسترش صادرات و رفع معضلات ورود به بازارهای خارجی مانند نگرانی هایی در خصوص اینكه صاحب صنعت به كدام بازار خارجی-در چه زمان و در چه مقیاس و اندازه ای صادرات خود را به مرحله اجرا در آورد، می تواند در حضور فعال صنایع به خصوص صنایع كوچك و متوسط در بازارهای خارجی موثر باشد . همچنین برگزاری سمینارهای بازاریابی صادراتی – همایش ها – سخنرانی ها و بالا بردن ابزار ارتباطی جهت دریافت اطلاعات-حمایت های عملی مانند آموزش منطقی صادرات می تواند باعث كاهش دغدغه های تولید كنندگان جهت ورود به بازارهای بین المللی گردد.

اهمیت و نقش جوانان در امر توسعه فرهنگی و پیشرفت های علمی و صنعتی كاملاً روشن و مبرهن است، ابتدا باید به آسیب شناسی در این زمینه پرداخت و سپس موانع و معضلاتی كه باعث عدم حضور جوانان در صنعت می گردد را رفع نمود،‌با اجرای اموری مانند حمایت از از خلاقیت ها و نوآوریهای آنها،‌ بالا بردن تمایل و قابلیت مدیریت ریسك با پشتیبانی و حمایت های عملی، ایجاد باور به امكان تغییر و بهبود با تلاش فراوان و به كارگیری دانش به روز، ایجاد روحیه پذیرش مسئولیت تصمیم توسط تصمیم گیرندگان – ایجاد پیوند محكم علم و بازار و صنعت می توان بستر را جهت حضور بیشتر جوانان فراهم نمود. همچنین جهت پیشرفت می توان در كنار تقدیر از پیشكسوتان از جوانان مبتكر و خلاق نیز كه در رشته های مختلف صاحب نظرند تقدیر به عمل آورد كه این مهم در افزایش ایجاد اتگیزه موثر خواهد بود. كه البته خانه صنعت و معدن جوان در دو سال اخیر برنامه های اینچنینی را اجرا نموده است.

افزایش بهره وری فقط با اتكاء به همكاری كاركنان و افزایش بهبود كاری مستمر كاركنان امكان پذیر است. توسعه منابع انسانی كارآزموده – اصلاح ساختار سازمانی – سعی بر بهبود فرهنگ كاری – ایجاد تعهد در كاركنان با بالا بردن امكانات رفاهی و توجه به آنان – ایجاد انگیزه در كاركنان–– استفاده از استعدادهای فردی پرسنل در حال حاضر در مرحله اجرا می باشد. در شركت لوله پلیمر اسپادانا سعی بر آن شده كه معنای بهره وری را به زبان عمومی نیروها به این شكل جا انداخت كه افزایش بهره وری یعنی افزایش كیفیت – كاهش قیمت تمام شده – افزایش فروش و افزایش نقدینگی شركت و در نهایت ایجاد محیطی امن و دائمی جهت كاركنان .

همچنین برگزاری دوره های MBA– دوره های علمی و عملی شیوه های نوین مدیریتی جهت مدیران میانی كه البته خود همگی در رشته های مدیریتی تحصیل نموده اند در این مهم تاثیر گذار است كه افزایش سطح علمی مدیران باعث بالا رفتن سطح علمی كاركنان زیر مجموعه آنها نیز می گردد. كه اگر به شیوه های مدیریتی گذشته پایبند باشیم با توجه به شرایط روز دنیا شكست قطعی خواهیم خورد.

نیز در كلیه سطوح فرآیندی سازمان آیین نامه های داخلی،‌ روش های اجرایی و دستورالعمل های كاری تعریف گردیده كه تیم واحد تضمین كیفیت روند اجرای صحیح آن را به طور كامل تحت كنترل دارند.

شركت لوله پلیمر اسپادانا در سراسر كشور و در  كلیه استان های بزرگ و كوچك دارای نمایندگی فعال فروش  و دفاتر پخش می باشد . كیفیت بالای محصولات و  به نسبت قیمت مناسب آن  منجر به فروش بالای محصولات بین رقبا گردیده است و تا كنون توانسته محصولات خود را به تمامی نقاط كشور ارسال نماید . در حال حاضر شركت لوله پلیمر اسپادانا حدود 10 تا 15 درصد سهم بازار را به خود اختصاص داده است.

شركت با توجه به تخصیص واحد خدمات پس از فروش و تربیت نیروهای فنی در این واحد و ارائه خدمات مناسب به مشتریان و اجرایی نمودن تعهدات به آنها ، فنی نمودن پرسنل فروش و پرسنل مرتبط با مشتری، قیمت مناسب محصولات و ارائه آن به مصرف كننده با درصد بسیار پایینی از سود ،‌تحت كنترل بودن قیمت نمایندگی های فروش و دفاتر پخش محصولات شركت – خشرویی، صحیح و علمی بودن برخورد نیرو های پخش، فروش و خدمات پس از فروش كه همگی دوره های آموزشی فنون مذاكره ، CRM ،‌نحوه ارتباطات درون سازمانی و برون سازمانی را پشت سر گذاشته اند و در نهایت اصلی ترین عامل برتری شركت در میان رقبا كیفیت بالای محصولات كه گاهاً می تواند با كیفیت محصولات كشورهایی مانند ایتالیا برابری نماید و جایگاه اعتبار برند شركت را می توان اشاره نمود.

 

همچنین بر اساس بررسی های تیم QFD شركت و مقایسه محصولات با سه رقیب شركت به صورت فنی به وسیله تست های آزمایشگاهی ، محصولات شركت لوله پلیمر اسپادانا به لحاظ كیفیت مواد اولیه مورد استفاده - فرآیندها خنك كاری – كیفیت چاپ روی محصولات به لحاظ اطلاع رسانی – سایز محصولات به صورت كاملاً مطابق با استاندارد ها ی مربوطه – استحكام محصول در برابر ضربه – ارائه خدمات پس از فروش مطابق با استاندارد رضایتمندی مشتریان و ... از سایر رقبا پیشی گرفته است.

با توجه به كهولت بار تجربه در سیستم مدیریتی ایران ،‌نیاز به جوان گرایی و استفاده از جوانان در لایه های مختلف مدیریتی می باشد كه با تركیب و تلفیق شور و نشاط و انگیزه جوانی با تجربه ارزشمند مدیران قدیم، رشد چشم گیری در وضعیت مدیریتی كشور خواهیم داشت. جوانان با داشتن پتانسیل بسیار بالا ،‌تحرك و پویایی زیاد و به علت عدم محافظه كاری در تصمیم گیری و اجرا می توانند در تصمیم گیری های كلان اقتصادی نقش به سزایی را اجرا نمایند. با این امر اعتماد به نفس زیادی را می توان به سایر جوانان تزریق نمود كه باعث افزایش انگیزه جوانان جهت حضور در عرصه های تصمیم گیری گردد كه به علت انرژی مثبت و بی نظیر جوانان ، میدان دادن و پرو بال دادن به آنها و استفاده از آنها در مسئولیت های حساس جامعه باعث می گردد تجربه با شورو شوق جوانی همراه گردد و امور با كیفیت بالاتری انجام پذیرد.

انجمن ها و تشكل های صنعتی باید جهت انعكاس مشكلات تولید كنندگان و جهت تامین نیاز اعضاء به عنوان رابط ما بین تولید كنندگان و سایستگذاران ارتباط میان خود و واحدهای اقتصادی را قویتر نمایند. باید این تشكل های در سیاستگذاری شركت نمایند و در نهایت می توان گفت بدون تشكل های تصمیم ساز و تاثیر گذار در بخش اقتصاد نمی توانیم به اهداف تعریف شده برسیم و صنایع را به صورت ملموس آسیب شناسی نماییم .كوچك ماندن تشكل ها در حد رفع و رجوع بسیار محدود نیازهای صنفی اعضای خود و بی رغبتی و كم اطلاعی اعضای تشكل ها ( صنعت – صنف ها – اتحادیه ها – تعاونی ها ) مانع از انجام حمایت های صحیح می باشد كه در رفع هیچ یك از نیازهای صاحبان صنعت كارساز نخواهد بود .